Financie

Je výnimkou hypotéka?

Ale iba v prípade, ak sa bavíme o úvere na kúpu nehnuteľnosti, nie o bezúčelovom úvere, založenom nehnuteľnosťou.
Pomocou hypotéky kupujete (alebo staviate) reálnu vec
Nehnuteľnosť, pri ktorej je veľká šanca, že jej hodnota neklesne (na rozdiel od auta, darčekov na Vianoce, alebo nebodaj dovolenky). Samozrejme, aj tu záleží na detailoch – ak sa nachádza na zlom mieste, a nainštalujete si zlaté vodovodné potrubie a batérie, táto investícia sa vám v živote nevráti. Takže aby to fungovalo, nesmiete kúpiť (postaviť) príliš draho a na zlom mieste. To tiež neznamená, že neexistujú situácie, kedy je lepšie si bývanie prenajať, než kupovať vlastné.

podpis smlouvy.jpg

Hypotéka je lacný úver
Vzhľadom na to, že je založená reálnym aktívom, ktorého cena zrejme nebude veľmi klesať, banky nevyžadujú také vysoké úroky ako pri spotrebných úveroch. Navyše, v aktuálnej situácii na finančných trhoch sú úrokové sadzby veľmi, veľmi nízke, čo zvyšuje atraktivitu takéhoto financovania. Takmer by som si trúfol povedať, že teraz je ideálny čas zobrať si hypotéku.
Hypotéka je dlhodobý úver, splatnosť do 30 rokov
Kvôli tomu sa dajú nastaviť prijateľné splátky takmer pre kohokoľvek, kto má aspoň trochu normálny príjem. Bez takéhoto produktu by získanie vlastného bývania zostalo pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľným snom. Na druhú stranu, sú krajiny, aj bohaté, kde sa vlastné bývanie veľmi nenosí (Nemecko, Švajčiarsko). Väčšina ľudí býva v prenájmoch a nijako im to na šťastí neuberá.

kalkulačka.jpg

No aj pri hypotéke treba zostať nohami pevne na zemi a nenechať sa uniesť možnosťami, resp. predajnými schopnosťami vášho finančného poradcu alebo predajcu. Vaše náklady na bývanie by nemali v ideálnom prípade prevýšiť 1/3 vášho čistého príjmu (ďalšia tretina na všetko ostatné, posledná tretina sporenie a investovanie – chceme predsa dosiahnuť finančnú nezávislosť).
Splátka úveru je fixný náklad, ktorý budete musieť splácať, aj keď nebodaj prídete dočasne o príjem alebo sa dostanete do iných ťažkostí. Lepšie je radšej teraz zostať bývať v prenájme, ktorý viete v pohode splácať. A ak neskôr, trebárs o 5, 10 alebo 15 rokov, na tom budete finančne lepšie, môžete kúpiť vlastné bývanie. Je to určite lepšie  ako teraz minúť väčšiu časť vášho príjmu na aktuálnu predstavu ideálneho bývania (ktorá sa časom aj tak zmení) a vystaviť sa obrovskému riziku potenciálnych finančných problémov.